2020 թվականի մարտին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարեց կորոնավիրուսի համավարակի մասին։ Աշխարհում ոչ մի երկրի չհաջողվեց խուսափել Covid 19-ից։ 2021 թվականի հունվարին աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման արձանագրված դեպքերի թիվը հասավ 100 միլիոնի։ 1 տարվա ընթացքում համավարակի զոհ դարձավ 2 միլիոնից ավելի մարդ։
Կորոնավիրուսը մեծ հարված ու վնաս հասցրեց գրեթե բոլոր ոլորտներին, ամենից տուժած ոլորտներից մեկը, սակայն, դարձավ զբոսաշրջությունը։ Բազմաթիվ երկրներ համավարակի տարածումը կանխելու նպատակով կտրուկ քայլերի գնացին՝ փակելով երկրի օդային ու ցամաքային սահմանները։ 2020 թվականի կեսերին աշխարհը աստիճանաբար սկսեց վերադառնալ բնականոն կյանքին, որն, իհարկե, արդեն ինչ-որ առումով հարմարեցված է կորոնավիրուսին։ Հազարավոր մարդիկ սկսեցին ճամփորդել՝ ոչ միայն տուրիստական նպատակներով, այլև՝ աշխատանքի, ուսման և այլն։ Այսօր արդեն բավական չէ արտերկիր մեկնելիս ունենալ սովորական զբոսաշրջային ապահովագրություն։ Ինչպես ասում են, ժամանակները փոխվել են՝ համավարակը նոր կանոններ է թելադրում։ Աշխարհում ամենապահանջված ապահովագրության տեսակներից մեկը դարձել է ճամփորդողների համար կորոնավիրուսից ապահովագրությունը Հայաստանում առաջինը ՆԱԻՐԻ-ն էր, որ 2020 թվականի ամռանը շուկայում ներկայացավ ապահովագրական նոր ծրագրով՝ «Անտի Քովիդ Թրավել»։ Սա կորոնավիրուսից ապահովագրության բացառիկ ծրագիր է՝ նախատեսված արտերկիր մեկնողների համար։ Արտասահմանում կորոնավիրուսով վարակվելը կարող է մի շարք ֆինանսական դժվարությունների առաջ կանգնեցնել։ Գաղտնիք չէ, որ արտերկրում բուժծառայությունները բավականին թանկ արժեն։ Դրա համար էլ ՆԱԻՐԻ-ի թիմը մշակեց այնպիսի ծրագիր, որով փոխհատուցվում են արտերկրում COVID-19-ի՝ հանկարծակի ի հայտ գալու դեպքում անհետաձգելի (շտապ) բուժօգնություն ստանալու հետ կապված ծախսերը։
Որքան էլ ցավալի լինի այդ մասին մտածելը, սակայն կորոնավիրուսը ոչ բոլորն են հաղթահարում․ արձանագրվում են բազմաթիվ մահեր։ Այդ է պատճառը, որ ՆԱԻՐԻ-ն քննարկման արդյունքում որոշում կայացրեց տրամադրել հատուցում նաև COVID-19-ի հետևանքով մահվան դեպքում Ապահովագրված անձի աճյունի՝ նրա մշտական բնակության վայր վերադարձի հետ կապված ծախսերը։
«Անտի Քովիդ Թրավել» ծրագրի շրջանակում մշակվել են ապահովագրական փաթեթների 6 տեսակներ՝ Standart, Silver, Gold, նաև Standart+, Silver+ , Gold+։ Վերջին 3 փաթեթները ներառում են նաև COVID-19 ախտորոշման նպատակով SARS-COV ՊՇՌ հետազոտության անցկացում մինչ արտերկիր մեկնելը։ Ապահովագրությունը նախատեսված է 5-ից մինչև 365 օրերի համար։ Նվազագույն ապահովագրավճարը 3000 դրամն է՝ 5 օրերի ապահովագրություն և 2000 եվրո ապահովագրական ծածկույթ։ Ապահովագրական առավելագույն ծածկույթ՝ 30․000 եվրո, ունենալու համար պետք է ձեռքբերել Gold+ փաթեթը։ 5-օրյա ապահովագրությունն արժե 25․000 դրամ, իսկ առավելագույն ապահովագրավճարով՝ 217․000 դրամ, կարող եք ձեքռբերել Gold+ փաթեթն ու լինել ապահովագրված 365 օր։ Ապահովագրական ծածկույթը կրկին առավելագույնն է՝ 30․000 եվրո։

Back in March, 2020 World Health Organization (WHO) declared COVID-19 a pandemic. No country in the world could escape COVID-19. In January, 2021 the number of people infected with novel coronavirus reached 100 million worldwide. Over two millions of people fell victim to the pandemic in one year.
Coronavirus affected almost all the spheres, however, tourism suffered most. To prevent the spread of the pandemic, a lot of countries took abrupt measures and closed their country’s air and land borders. In the middle of 2020, the world resumed its regular life certainly with COVID adjustments. Thousands of people started travelling both for leisure and on business. A simple tourism cover does not suffice today. Times have changed and pandemic dictates its own rules. Coronavirus insurance is increasing in popularity with travellers worldwide.
NAIRI Insurance Company was the first to launch a new “Anti-COVID travel” insurance package in the market back in the summer of 2020. The package is an exclusive one targeting international travellers. Being down with COVID abroad poses a range of financial risks. Medical services are really expensive abroad. For that reason, NAIRI Team has developed a special programme that covers any unexpected COVID-19 medical emergency costs abroad.
However painful it is, not everyone gets through COVID-19 and lots of death cases are registered on a daily basis. If the insured party has suffered death through COVID-19, NAIRI Insurance Company has made a decision to cover post-mortem repatriation services.
“Anti-Covid Travel” insurance programme includes six types of insurance packages, Standard, Silver, Gold, Standard+, Silver+, and Gold+. The last three packages also include SARS-COV PCR tests administered in advance of travelling abroad. Insurance package may cover a minimum period of 5 days and a maximum period of 365 days. The minimum insurance premium is 3000 for a five-day period with an insurance coverage of 2000 Euros. To have the maximum insurance coverage, which is 30, 000 Euros, one needs to purchase Gold+ package. A five-day insurance for this package costs 25,000 AMD and paying a maximum amount of 217, 000 AMD one can purchase Gold+ package and be insured for 365 days. The maximum amount of insurance coverage in this case is 30․000 Euros.