Նաիրի Ինշուրանսը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ամենահին ապահովագրական ընկերությունն է։ Մեր սկսվել է գրեթե 3 տասնամյակ առաջ, արդեն հեռավոր թվացող 1996 թվականին․․․ Խորհրդային միության փլուզումից հետո քանդվեց նաև տասնամյակներով ձևավորված պետական ապահովագրության համակարգը։ 1991-1996 թթ. Հայաստանում գործում էր ընդհանուր 80-ից ավելի ապահովագրական ընկերություն, ոլորտը չկարգավորված էր, անվերահսկելի, ընկերություններն էլ տարերայնորեն ձևավորվում ու լուծարվում էին: Շուկա ձևավորելու համար խորհրդանշական էր 1996-ը։ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում ստեղծվեց առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանում` ապահովագրական տեսչություն: 1996 թ. նոյեմբերի 19-ին ընդունվեց «Ապահովագրության մասին» օրենքը, իսկ նոյեմբերի 29-ին՝ «ՀՀ տարածքում գործող ապահովագրական կազմակերպությունների գործունեությունը կարգավորելու մասին» կառավարության որոշումը։ Դրվեցին ապահովագրական գործի ապամենաշնորհման իրավական դաշտի առաջին հիմնաքարերը: Այսպես հիմնադրվեց «Նաիրի 96» ապահովագրական ընկերությունը, որն ամիսներ անց՝ 1997-ից սկսեց արդեն ապահովագրական գործունեություն իրականացնել։
2008 թվականին «Նաիրի 96»-ը վերանվանվեց ու դարձավ Նաիրի Ինշուրանս։ Նաիրի Ինշուրանսի պատմության կարևոր փուլերից մեկը դարձավ վերաբրենդավորումը։ 2021 թվականը Նաիրին դիմավորեց վերափոխված՝ ավելի գունեղ, ավելի բաց և ավելի ուժեղ։ Նոր տարբերանշան, նոր կարգախոս և հավակնոտ ծրագրեր։ Այս 3 տասնամյակի ընթացքում Նաիրին բազմաթիվ դժվարությունների միջով է անցել։ Ֆինանսական կառույցները զգայուն են աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների, փոփոխությունների նկատմամբ։ Նաիրին այն ընկերությունն է, որը կարողանում է ճիշտ ժամանակին ճիշտ փոփոխություն ու ընտրություն կատարել՝ շուկայում ոչ միայն կայունությունը պահպանելու, այլև անընդհատ առաջ գնալու համար։
Նաիրին ոլորտի առաջատար եռյակում է, որոշ ապահովագրատեսակների գծով՝ բացարձակ առաջատարն է: Նաիրին առաջին ապահովագրական ընկերությունն է, ու այսօր արդեն «առաջինը» բնութագրումը միայն հիմնադրման տարեթվին չի վերաբերում։ Մեր մասին մի քիչ թվերով պատմենք․ վերջին 4 տարիների տվյալներով զուտ ապահովագրավճարների գծով Նաիրի Ինշուրանսը 91 տոկոս աճ է գրանցել։ Շուկայում մասնաբաժինը 2023 թվականի տվյալներով կազմում է 27,3 տոկոս (ԱՊՊԱ պորտֆելով)։ Շուկայում տեսակարար կշիռը կազմում է 24 տոկոս։ Գրանցել ենք նաև կապիտալի աճ՝ 10 տոկոսով։
Ավելացել է մեր անհատական և կորպորատիվ հաճախորդների թիվը։ Մենք ունենք 250 հազարից ավելի գոհունակ հաճախորդներ, մոտ 1000 գործընկերներ։ 2023 թվականի տվյալներով՝ Նաիրին Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուներից մեկն է։
Ոլորտի ամենահնաբնակը նաև ոլորտի ամենաթվայնացված ընկերությունն է։ Մենք առաջին էինք, որ թողարկեցինք բջջային հավելված՝ Nairi Mobile, գործարկել ենք հավելվածում և նաև պաշտոնական կայքէջում հաճախորդների համար անձնական գրասենյակ։ Այստեղ հնարավոր է կնքել պայմանագրեր, հետևել գործողների ընթացքին, փոխհատուցման դիմում ներկայացնել և այլն։
Որպես ոլորտի նորարար՝ Նաիրին նաև առաջինն է և միակը, որ փորձարկում է արհեստական բանականության AI-ի հնարավորությունները՝ մեքենային պատճառված վնասի գնահատման համար։ Ծրագրի փորձնական տարբերակը դեռ նախորդ տարի է ներկայացվել, հիմա Նաիրիի ծրագրավորողների թիմն աշխատում է այս գործառույթն ամբողջությամբ ներդնելու համար։
Ու վերջում, Նաիրին հայաստանյան առաջին և միակ ապահովագրական ընկերությունն է, որ հեղինակավոր Մուդիս միջազգային վարկանշային գործակալություն ստացել է B1 վարկանիշ՝ կայուն հեռանկարով։ Այն վկայում է ընկերության ֆինանսական կայունության, թափանցիկ գործունեության և զարգացման հեռանկարների մասին։
Նաիրին նաև այն ընկերությունն է, որն իր հաջողությունները միայնակ չի վայելում։ Վստահ է՝ յուրաքանչյուր հաջողակ ընկերություն պետք է սոցիալական պատասխանատվություն դրսևորի, նպաստի երկրի, տնտեսության, կրթության և տարբեր ոլորտների զարգացմանը, օգնության ձեռք մեկնի, երբ դրա կարիքը կա։
Կայուն զարգացմանը զուգահեռ Նաիրին նաև ընդլայնում է թիմը։ 1996 թվականին այս պատմությունը սկսվեց 5-6 աշխատակիցներով, այսօր Նաիրյանները մոտ 250 են։
Լինել առաջատար, միաժամանակ լինել հուսալի, վստահելի․․․ Ոչ միայն հաճախորդների ու գործընկերների, այլև Նաիրյան թիմի համար։ Մեզ հետ ապահով է, սա միայն կարգախոս չէ, սա ուղերձ է, խոստում բոլոր նրանց, ում կյանքի ճանապարհն ինչ-որ պահի Նաիրի է բերում՝ որպես հաճախորդ, որպես գործընկեր կամ որպես թիմակից։ Սա պատմություն է, որի միայն առաջին էջերն են դեռ գրվել, ամենահետաքրքիրն առջևում է։

Nairi Insurance is the oldest insurance company operating in the Republic of Armenia. Our story began almost 3 decades ago, in the seemingly distant 1996...After the collapse of the Soviet Union, the state insurance system that had been formed for decades was also destroyed. In 1991-1996 more than 80 insurance companies were operating in Armenia, the sector was unregulated and uncontrollable, and the companies were formed and dissolved organically. 1996 was symbolic for market formation. The RA Ministry of Finance - the Insurance Inspectorate created a separate structural unit. In 1996 on November 19, the law "On Insurance" was adopted. On November 29, the government decision "On regulating the activities of insurance organisations operating in the territory of the Republic of Armenia" was confirmed. The first pillars of the legal framework for the de-monopoly of the insurance business were laid. This is how the "Nairi 96" insurance company was founded, which began to carry out insurance activities months later, in 1997.
In 2008, "Nairi 96" was renamed and became Nairi Insurance. The rebranding has become one of the most important stages in the history of Nairi Insurance. In 2021 Nair started his year in a transformed, more colourful, brighter and stronger way. A new logo, a new slogan and ambitious plans. During these 3 decades, Nairi has gone through many hardships. Financial institutions are sensitive to the events and changes taking place in the world. Nairi is a company that can make the right change and choice at the right time in order not only to maintain stability in the market but also to constantly move forward.
Nairi is in the top three of the industry and is the absolute leader in some insurance types. Nairi is the first insurance company, and today's "first" description does not refer only to the year of establishment. Let's tell a little about us in numbers: according to the data of the last 4 years, Nairi Insurance has registered a 91% increase in terms of net insurance premiums. According to the data of 2023, the share in the market is 27.3 per cent (with insurance portfolio). The share in the market is 24 per cent. We also registered a capital increase of 10 per cent.
The number of our individual and corporate clients has also increased. We have more than 250 thousand satisfied customers and about 1000 partners. According to the data of 2023, Nairi is among the 1000 largest taxpayers in Armenia.
The oldest company in the sector is at the same time the most digitized one. We were the first to launch a mobile app: Nairi Mobile, we launched a personal office for customers in the app and on the official website as well. In our app, it is possible to sign contracts, follow the progress of actions, submit a claim for compensation, etc.
As an industry innovator, Nairi is also the first and only one to test AI capabilities for vehicle damage assessment. The pilot version of the program was introduced last year, and currently, Nairi's developer team is working to fully implement this feature.
Finally, Nairi is the first and only insurance company in Armenia that has received a B1 rating with a stable outlook from the prestigious Moody's international rating agency. It testifies to the company's financial stability, transparent operation and development prospects.
Nairi is also a company that does not enjoy its success alone. He is confident that every successful company must demonstrate social responsibility, contribute to the development of the country, economy, education and various fields, and lend a helping hand when it is needed.
Along with steady development, Nairi is also expanding the team. In 1996, this story began with 5-6 employees, today there are about 250 employees (Nairyans).
To be a leader, at the same time to be reliable, trustworthy... Not only for clients and partners but also for the Nairyan team. You’re safe with us, this is not just a slogan, this is a message, a promise to all those whose life path brings to Nairi at some point, as a client, as a partner or as a teammate. This is a story where only the first pages are completed. It’s just the beginning and the most interesting is yet to come.