Նաիրի Ինշուրանսը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ամենահին ապահովագրական ընկերությունն է։ Մեր սկսվել է գրեթե 3 տասնամյակ առաջ, արդեն հեռավոր թվացող 1996 թվականին․․․ Խորհրդային միության փլուզումից հետո քանդվեց նաև տասնամյակներով ձևավորված պետական ապահովագրության համակարգը։ 1991-1996 թթ. Հայաստանում գործում էր ընդհանուր 80-ից ավելի ապահովագրական ընկերություն, ոլորտը չկարգավորված էր, անվերահսկելի, ընկերություններն էլ տարերայնորեն ձևավորվում ու լուծարվում էին: Շուկա ձևավորելու համար խորհրդանշական էր 1996-ը։ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում ստեղծվեց առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանում` ապահովագրական տեսչություն: 1996 թ. նոյեմբերի 19-ին ընդունվեց «Ապահովագրության մասին» օրենքը, իսկ նոյեմբերի 29-ին՝ «ՀՀ տարածքում գործող ապահովագրական կազմակերպությունների գործունեությունը կարգավորելու մասին» կառավարության որոշումը։ Դրվեցին ապահովագրական գործի ապամենաշնորհման իրավական դաշտի առաջին հիմնաքարերը: Այսպես հիմնադրվեց «Նաիրի 96» ապահովագրական ընկերությունը, որն ամիսներ անց՝ 1997-ից սկսեց արդեն ապահովագրական գործունեություն իրականացնել։
2008 թվականին «Նաիրի 96»-ը վերանվանվեց ու դարձավ Նաիրի Ինշուրանս։ Նաիրի Ինշուրանսի պատմության կարևոր փուլերից մեկը դարձավ վերաբրենդավորումը։ 2021 թվականը Նաիրին դիմավորեց վերափոխված՝ ավելի գունեղ, ավելի բաց և ավելի ուժեղ։ Նոր տարբերանշան, նոր կարգախոս և հավակնոտ ծրագրեր։ Այս 3 տասնամյակի ընթացքում Նաիրին բազմաթիվ դժվարությունների միջով է անցել։ Ֆինանսական կառույցները զգայուն են աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների, փոփոխությունների նկատմամբ։ Նաիրին այն ընկերությունն է, որը կարողանում է ճիշտ ժամանակին ճիշտ փոփոխություն ու ընտրություն կատարել՝ շուկայում ոչ միայն կայունությունը պահպանելու, այլև անընդհատ առաջ գնալու համար։
Նաիրին ոլորտի առաջատար եռյակում է, որոշ ապահովագրատեսակների գծով՝ բացարձակ առաջատարն է: Նաիրին առաջին ապահովագրական ընկերությունն է, ու այսօր արդեն «առաջինը» բնութագրումը միայն հիմնադրման տարեթվին չի վերաբերում։ Մեր մասին մի քիչ թվերով պատմենք․ վերջին 4 տարիների տվյալներով զուտ ապահովագրավճարների գծով Նաիրի Ինշուրանսը 91 տոկոս աճ է գրանցել։ Շուկայում մասնաբաժինը 2023 թվականի տվյալներով կազմում է 27,3 տոկոս (ԱՊՊԱ պորտֆելով)։ Շուկայում տեսակարար կշիռը կազմում է 24 տոկոս։ Գրանցել ենք նաև կապիտալի աճ՝ 10 տոկոսով։
Ավելացել է մեր անհատական և կորպորատիվ հաճախորդների թիվը։ Մենք ունենք 250 հազարից ավելի գոհունակ հաճախորդներ, մոտ 1000 գործընկերներ։ 2023 թվականի տվյալներով՝ Նաիրին Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուներից մեկն է։
Ոլորտի ամենահնաբնակը նաև ոլորտի ամենաթվայնացված ընկերությունն է։ Մենք առաջին էինք, որ թողարկեցինք բջջային հավելված՝ Nairi Mobile, գործարկել ենք հավելվածում և նաև պաշտոնական կայքէջում հաճախորդների համար անձնական գրասենյակ։ Այստեղ հնարավոր է կնքել պայմանագրեր, հետևել գործողների ընթացքին, փոխհատուցման դիմում ներկայացնել և այլն։
Որպես ոլորտի նորարար՝ Նաիրին նաև առաջինն է և միակը, որ փորձարկում է արհեստական բանականության AI-ի հնարավորությունները՝ մեքենային պատճառված վնասի գնահատման համար։ Ծրագրի փորձնական տարբերակը դեռ նախորդ տարի է ներկայացվել, հիմա Նաիրիի ծրագրավորողների թիմն աշխատում է այս գործառույթն ամբողջությամբ ներդնելու համար։
Ու վերջում, Նաիրին հայաստանյան առաջին և միակ ապահովագրական ընկերությունն է, որ հեղինակավոր Մուդիս միջազգային վարկանշային գործակալություն ստացել է B1 վարկանիշ՝ կայուն հեռանկարով։ Այն վկայում է ընկերության ֆինանսական կայունության, թափանցիկ գործունեության և զարգացման հեռանկարների մասին։
Նաիրին նաև այն ընկերությունն է, որն իր հաջողությունները միայնակ չի վայելում։ Վստահ է՝ յուրաքանչյուր հաջողակ ընկերություն պետք է սոցիալական պատասխանատվություն դրսևորի, նպաստի երկրի, տնտեսության, կրթության և տարբեր ոլորտների զարգացմանը, օգնության ձեռք մեկնի, երբ դրա կարիքը կա։
Կայուն զարգացմանը զուգահեռ Նաիրին նաև ընդլայնում է թիմը։ 1996 թվականին այս պատմությունը սկսվեց 5-6 աշխատակիցներով, այսօր Նաիրյանները մոտ 250 են։
Լինել առաջատար, միաժամանակ լինել հուսալի, վստահելի․․․ Ոչ միայն հաճախորդների ու գործընկերների, այլև Նաիրյան թիմի համար։ Մեզ հետ ապահով է, սա միայն կարգախոս չէ, սա ուղերձ է, խոստում բոլոր նրանց, ում կյանքի ճանապարհն ինչ-որ պահի Նաիրի է բերում՝ որպես հաճախորդ, որպես գործընկեր կամ որպես թիմակից։ Սա պատմություն է, որի միայն առաջին էջերն են դեռ գրվել, ամենահետաքրքիրն առջևում է։

«Наири Иншуранс» – старейшая действующая в Армении страховая компания. Наша деятельность началась 3 десятка лет назад, уже в далеком 1996 году… После распада Советского союза была разрушена также создаваемая десятилетиями система государственного страхования. В 1991-1996 гг. в Армении действовали более 80 страховых компаний, сфера не регулировалась, не контролировалась, а компании стихийно учреждались и ликвидировались. Для становления рынка переломным стал 1996 год. В Министерстве экономики Армении было создано отдельное структурное подразделение – страховая инспекция. 19-го ноября 1996 года был принят закон «О страховании», 29-го ноября было принято решение правительства «О регулировании деятельности страховых организаций, действующих на территории РА». Так были заложены основы правового поля для демонополизации страхового дела. Затем была учреждена страховая компания «Наири 96», которая уже через несколько месяцев, с 1997, начала осуществлять страховую деятельность.
В 2008 году компания «Наири 96» была переименована в «Наири Иншуранс». Одним из важных этапов истории «Наири Иншуранс» стал ребрендинг. 2021 год компания «Наири» уже встретила ребрендированной: в светлых тонах, ярче и мощнее, с новым логотипом, новым слоганом и амбициозными проектами. В течение этих 3 десятилетий компания «Наири» преодолела многочисленные трудности. Финансовые структуры чувствительны к мировым событиям и глобальным изменениям. Однако «Наири» в состоянии вовремя делать правильный выбор и вносить правильные изменения, чтобы не только сохранять стабильность на рынке, но и непрерывно двигаться вперед.
«Наири» – входит в тройку лидеров отрасли, а по части некоторых страховых продуктов является исключительным лидером. «Наири» – первая страховая компания, и сегодня слово «первая» относится не только к возрасту. Немного расскажем о нас в цифрах: по данным за последние 4 года, только по части страховых премий компания «Наири Иншуранс» зафиксировала рост на 91 процент. Доля на рынке по данным за 2023 год составила 27,3 процентов (с портфелем ОСАГО), удельный вес – 24 процента. Мы зафиксировали также рост капитала на 10 процентов.
Увеличилось число наших физических и корпоративных клиентов. У нас более 250 тысяч довольных клиентов, примерно 1000 партнеров. По данным за 2023 год, компания «Наири» вошла в список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении.
«Старожил» отрасли, также самый технологичный в сфере: мы первые выпустили мобильное приложение Nairi Mobile, в приложении и на официальном сайте есть функция «личный кабинет». Здесь можно заключать договора, следить за ходом действующих договоров, представлять заявление на получение страховой выплаты и т.д.
Как новатор отрасли, «Наири» также является первой и единственной компанией, экспериментирующей с возможностями AI, искусственного интеллекта, для оценки ущерба автомобиля. Пробная версия программы была представлена еще в прошлом году, сейчас команда программистов «Наири» работает над полноценным внедрением данной функции.
И наконец, «Наири» – первая и последняя армянская страховая компания, которой международное рейтинговое агентство Moody's присвоило рейтинг на уровне B1 со стабильной перспективой. Это свидетельствует о финансовой стабильности, прозрачности бизнеса и перспективах развития.
«Наири» – компания, которая в одиночку не наслаждается своими успехами. Уверены, что каждая успешная компания должна проявлять социальную ответственность, способствовать развитию страны, экономики, образования и различных отраслей, протягивать руку помощи, когда есть необходимость.
Вместе со стабильным развитием «Наири» расширяет свою команду. В 1996 году наша история началась с 5-6-ю сотрудниками, сегодня у нас порядка 250 наирийцев.
Быть лидирующим, в то же время быть надежным, внушающим доверие… И не только для клиентов и партнеров, но и для команды «Наири». «С нами безопасно» – это не просто слоган, это посыл, обещание тем, кого жизненный путь в какой-то момент привел в «Наири» в качестве клиента, партнера или члена команды. Пока что написаны лишь первые страницы нашей истории, и самое интересное еще впереди.