Ավտոապահովագրությունն այսօր անհրաժեշտություն է, առանց որի մեքենա վարել պարզապես անհնար է։ Ու եթե անգամ մի պահ մոռանանք, որ ԱՊՊԱ-ն օրենքով պարտադիր է, միևնույն է՝ առանց ավտոապահովագության անհնար է, որովհետև ռիսկերը տարեցտարի շատանում են։ Մենք առանձնացրել ենք 5 սխալներ, որոնք վարորդները հաճախ են թույլ տալիս ավտոապահովագրության պայմանագիր կնքելիս, հետագայում խնդիրների առաջ կանգնում։ Մենք առաջարկում ենք այս պահից հաշվի առնել հնարավոր սխալներն ու լինել ապահով։
1. Հարևանս խորհուրդ տվեց․․․
Ավտոապահովագրության պայմանագիր կնքելիս մի՛ առաջնորդվեք միայն հարևանի, քրոջ փեսայի փորձով՝ լավ, թե վատ։ Հիշեք՝ այն կարող է սուբյեկտիվ լինել, ու ձեր դեպքում իրավիճակը կարող է լրիվ այլ լինել։ Ուսումնասիրեք, տարբեր կարծիքներ լսեք։
2․ Մյուսն ավելի էժան է․․․
Երբեք ու երբեք մի առաջնորդվեք միայն գնով, կարևոր են գինն ու որակը (խոսքը մատուցվող ծառայությունների մասին է), ընդ որում՝ գործ ունեք ապահովության հետ, հետևաբար, մի՛ խնայեք մի քանի հազար դրամ, եթե կարող եք դրա շնորհիվ ավելի ապահով լինել։
3․ Ես լավ վարորդ եմ, ինձ դա չի սպառնում, ձևի համար է․․․
Ձեր լավ վարորդ լինելն, իհարկե, կարևոր է, բայց երթևեկության մյուս մասնակիցները կարող են վատ վարորդ լինել, կամ կարող են անկանխատեսելի իրավիճակներ լինել, որոնց դեպքում լավ ու վատ վարորդ լինելը կապ չունի։ Ուստի ավտոապահովագրությունը երբեք ձևի համար չէ, ապահովության համար է։ Ուշադիր կարդացեք պայմանները, անգամ եթե դրանք մի քանի թերթ են, միևնույն է, ձեր կյանքում գտեք այդ 10 րոպեն ու ընթերցեք, իմացեք ձեր պարտականություններն ու իրավունքները։
4․ Բանկին այսքանն է պետք, ինչու՞ ավելի վճարել․․․
Եթե ավտոմեքենան գնել եք ավտովարկով, ԿԱՍԿՈ պայմանագիր եք կնքում, կնքեք լրիվ արժեքով, այլ ոչ քե այնքան, ինչքան պահանջում է բանկը կամ վարկային կազմակերպությունը կամ լիզինգի պայմանագիրը։ Մի՛ անտեսեք ֆրանշիզայի առկայությունը։ Կրկին՝ մանրամասն ծանոթացեք պայմաններին, խորհրդատվություն ստացեք ապահովագրական ընկերության աշխատակցից, ու կարևորը՝ վստահեք նրան։
5․ Ընկերս է, մի օր էլ թող ինքը վարի, բան չի լինի
Սա ԿԱՍԿՈ պայմանագրի դեպքում ամենատարածված սխալներից է։ Մի՛ տվեք մեքենան վարորդական իրավունք չունեցող մարդու վարելու կամ եթե անսահմանափակ վարորդներով չեք կնքել պայմանագիրը, ռիսկի մի՛ գնացեք ու մի տվեք այն պայմանագրում չնշված անձի։

Автострахование сейчас является необходимостью, без этого просто невозможно водить автомобиль. И если на миг забудем, что ОСАГО установлено законом, все равно, без автострахования не обойтись, так как риски с каждым годом увеличиваются. Мы выделили 5 ошибок, которые часто совершают водители при заключении договора страхования, и в последующем сталкиваются с проблемами. Предлагаем, начиная с этого момента учитывать возможные ошибки и быть защищенными.
При заключении договора страхования не следует руководствоваться советом, хорошим или плохим опытом соседа, зятя сестры… Помните, что это может нести субъективный характер, и в вашем случае ситуация может быть совсем другой. Изучайте условия страхования, принимайте во внимание различные мнения.
2․ Другое предложение дешевле․․․
Никогда, никогда не руководствуйтесь только стоимостью: важны и цена, и качество оказываемой услуги. В то же время вы имеете дело со страхованием, следовательно, не жалейте несколько тысяч драмов, если можете быть более защищенными.
3․ Я хороший водитель, мне это не грозит․․․
Тот факт, что вы хороший водитель, конечно, важен, но другие участники движения могут быть плохими водителями, или могут создать безвыходные ситуации, в случае которых неважно хороший вы водитель или нет. Внимательно читайте условия договора, даже если они занимают несколько страниц, отведите этому 10 минут из вашей жизни, будьте осведомлены о своих обязательствах и правах.
4․ Банку нужно столько-то, зачем платить больше․․․
Если автомобиль был приобретен с использованием автокредита, при заключении договора КАСКО оплачивайте полюс полностью, а не столько, сколько требует банк или кредитная организация. Не игнорируйте наличие франшизы. Еще раз детально ознакомьтесь с условиями, получите консультацию от сотрудника страховой компании, и, самое важное, доверьтесь ему.
5․Он мой друг, пусть сегодня он поведет, ничего не будет
Это одна из самых распространенных ошибок при договорах КАСКО. Не отдавайте автомобиль другому человеку, если у него нет водительского удостоверения или если вы не заключили договор с возможностью вписать неограниченное количество водителей.