Արևմտյան երկրներում առողջության ապահովագրությունը յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքի անբաժան մասն է։ Մեր երկրում հատկապես վերջին տարիներին հաճախ են սկսել խոսել առողջության կամ բժշկական ապահովագրության մասին։ Դա, կարելի է ասել, նաև շնորհիվ այն ընկերությունների է, որոնք, գիտակցելով ապահովագրության կարևորությունը, սկսեցին իրենց աշխատակիցներին ապահովագրել։ Այսօր արդեն աշխատանքային լավ պայմանների թվում ոչ միայն բարձր աշխատավարձն է, այլև առողջության ապահովագրության լավ փաթեթ ունենալը։ Եթե ապահովագրության համար վճարում է գործատուն, դա, իհարկե, հրաշալի է, բայց եթե գործատուն չի ցանկանում իր ուսերին վերցնել այդ ծախսերը, դեռևս մեծ թիվ չեն կազմում այն թիմերը, որոնք համաձայնում են իրենց գրպանից վճարել ապահովագրության համար։
Սրա պատճառները տարբեր են։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ ոչ բոլորն են պատրաստ ապահովագրական ընկերություններին վստահել ամենաարժեքավորը՝ իրենց առողջությունը: Շատ քաղաքացիներ կարծում են, որ դա փողի վատնում է։
Մինչդեռ եթե ճիշտ եք ընտրում ապահովագրական ընկերությունն ու փաթեթը, ապա կհասկանաք, թե ինչքան ապահով է դառնում ձեր կյանքը, ինչքան հանգիստ եք բժշկի դիմում խնդրի դեպքում և այլն։ Ապահովագրությունը ոչ միայն պաշտպանում է չնախատեսված ֆինանսական ծախսերից, այլև օգնում, ուղղորդում բուժօգնության չի կազմակերպման համար։ Օրինակ, Նաիրի Ինշուրանսում յուրաքանչյուր ապահովագրված անձ ունի անհատական բժիշկ-փորձագետ։ Նրանք որակավորում ունեցող, պրոֆեսիոնալ և փորձառու մասնագետներ են, որոնք գանգատի դեպքում ճիշտ ուղղորդում են անում, խորհուրդ տալիս, հոգ տանում ձեր առողջության մասին։ Մեր բջջային հավելվածում՝ Nairi Mobile-ում կա նաև «լայֆ չաթ», որի օգնությամբ 24/7 ռեժիմով կարող եք գրել գանգատների մասին և արագորեն ստանալ պատասխան բժիշկ-փորձագետից։
Բացի այդ, ապահովագրությունն օգնում է նաև խնայել ժամանակ, քանի որ ձեր փոխարեն պլանավորված այցերը կազմակերպում է ապահովագրական ընկերության աշխատակիցը։ Ավելին, ոչ թե պարզապես կազմակերպում, այլև վերահսկում մատուցվող ծառայությունների որակը։
Ապահովագրական ընկերություններն այսօր առաջարկում են բժշկական ապահովագրության տարբեր փաթեթներ։ Ընտրություն կատարելիս ուշադրություն դարձրեք, թե որքան վստահելի է ապահովագրական ընկերությունը, ինչ ծառայություններ են ներառված փաթեթում, որ բուժկենտրոններում է սպասարկումն իրականացվում և այլն։ Գինն, իհարկե, կարևոր է, բայց տարեկան փաթեթի արժեքն անպայման բաժանեք ամիսների կտրվածքով ու կտեսնեք՝ ամսական, օրինակ, մոտ 10-15 հազար դրամ վճարելով՝ կարող եք ավելի առողջ ու ապահով լինել։

В Западных странах страхование здоровья является неотъемлемой частью жизни каждого гражданина. У нас, особенно в последние годы, начали много говорить о здоровье и медицинском страховании, возможно, в том числе и благодаря компаниям, которые, осознавая важность страхования, начали страховать здоровье своих сотрудников. Сегодня в списке приемлемых условий труда, не только высокая заработная плата, но и хороший пакет страхования. Если страховку оплачивает работодатель, то отлично, а если же работодатель не хочет брать на себя эти расходы, не многие команды готовы оплачивать их из своего кармана.
Причины могут быть различными, но в основном они обусловлены тем, что не все готовы доверить страховой компании самое важное: свое здоровье. Многие считают, что это пустая трата денег.
В то же время, если сделать правильный выбор в вопросе страховой компании и пакета, то увидите, на сколько безопасной станет ваша жизнь и с каким спокойствием вы будете обращаться к врачу при возникновении проблемы и т.д. Страхование не только защищает от непредусмотренных расходов, но и помогает, направляет при организации медицинской помощи. Например, у каждого лица, застрахованного в «Наири Иншуранс», есть свой личный врач-эксперт. В нашей команде врачей квалифицированные, профессиональные и опытные специалисты, которые при наличии жалобы правильно направят, дадут советы, позаботятся о вашем здоровье. В мобильном приложении Nairi Mobile есть также «лайв-чат», в котором в режиме 24/7 можете писать о своих жалобах и быстро получать ответы от врача-эксперта.
Помимо этого, страхование помогает также сэкономить время, так как вместо вас посещения запланирует и организует сотрудник страховой компании. Более того, не просто организует, но и проследит за качеством оказанных услуг.
Сегодня страховые компании предлагают различные пакеты медицинского страхования. При выборе обратите внимание на надежность компании, какие услуги включены в пакет, в каких медицинских центрах проводится обслуживание и т.д. Цена, конечно, важна, но если поделите стоимость годового пакета на число месяцев, то увидите, что, к примеру, платя 10-15 тысяч драмов, вы можете быть в безопасности и более здоровыми.