Այսօր դժվար է պատկերացնել մեր կյանքն առանց ապահովագության։ Ու թեպետ մի քանի տասնամյակ առաջ հասարակությունը վերապահումով ու կասկածամտությամբ էր մոտենում ապահովագրությանը, այն կարճ ժամանակում դարձավ ինչ-որ առումով կենսակերպ։
Ասում են, թե ապահովագրության գաղափարի մասին հիշատակումներ կարելի է նույնիսկ Հին Կտակարանում գտնել։ Իսկ ե՞րբ և ինչպե՞ս նորանկախ Հայաստանում ապահովագրական ոլորտը ձևավորվեց։
Խորհրդային Միության տարիներին կար նաև ապահովագրության պետական համակարգ։ Միության փլուզումից հետո քանդվեց նաև տասնամյակներով ձևավորված պետական ապահովագրության համակարգը։ 1991-1996 թթ. Հայաստանում գործում էր ընդհանուր 80-ից ավելի ապահովագրական ընկերություն, ոլորտը չկարգավորված էր, անվերահսկելի, ընկերություններն էլ տարերայնորեն ձևավորվում ու լուծարվում էին: Շուկա ձևավորելու համար խորհրդանշական էր 1996-ը։ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում ստեղծվեց առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանում` ապահովագրական տեսչություն:
1996 թ. նոյեմբերի 19-ին ընդունվեց «Ապահովագրության մասին» օրենքը, որը կարոևարգույն դերակատարում ունեցավ ոլորտի համար, հետագայում հենց այս օրն էլ երկրում սկսեցին նշել որպես Ապահովագրողի օր։ 1996թ․ նոյեմբերի 29-ին՝ «ՀՀ տարածքում գործող ապահովագրական կազմակերպությունների գործունեությունը կարգավորելու մասին» կառավարության որոշումը։ Դրվեցին ապահովագրական գործի ապամենաշնորհման իրավական դաշտի առաջին հիմնաքարերը: Ի դեպ, հենց 1996թ․ էլ հիմնադրվեց Նաիրի 96 ապահովագրական ընկերությունը, որն ամիսներ անց՝ 1997-ից սկսեց արդեն ապահովագրական գործունեություն իրականացնել (2008թ․ «Նաիրի 96»-ը վերանվանվեց ու դարձավ «Նաիրի Ինշուրանս»)։
Ոլորտի համար հաջորդ կարևոր, շրջադարձային իրադարձությունը դարձավ 2011թ.-ից, երբ ներդրվեց ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրությունը (ԱՊՊԱ)։ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից հիմնադրվեց նաև Ավտոապահովագրողների Բյուրոն, որը ոչ միայն պետք է նպաստեր համակարգի զարգացմանն ու վերահսկմանը, այլև վարորդների մոտ ծագող տարբեր խնդիրների հաղթահարմանը։
2000թ․ դրությամբ մեր երկրում գործում էին 25 լիցենզավորված ապահովագրական ընկերություններ, սակայն աստիճանաբար այս թիվը նվազեց։ Ներկայում Հայաստանում գործում են ապահովագրական 7 ընկերություններ՝ «Արմենիա Ինշուրանս», «Էֆես», «Ինգո Արմենիա», «Լիգա Ինշուրանս», «Նաիրի Ինշուրանս», «Ռեգո Ինշուրանս» և «Սիլ Ինշուրանս»։
Հայաստանում ամենատարածված ապահովագրատեսակներն են ավտոմեքենայի ապահովագրությունը, ճամփորդության ապահովագրությունը, առողջության կամ բժշկական ապահովագրությունը, գույքի ապահովագրությունը, ինչպես նաև ֆինանսների և պատասխանատվության ապահովագրատեսակները։
Կյանքի ապահովագրությունը, որը շատ մեծ տարածում ունի արևմտյան երկրներում, Հայաստանում դեռևս չկա։ Թյուրիմացաբար մարդիկ հաճախ կյանքի ապահովագրություն են անվանում բժշկական կամ ճամփորդական ապահովագրությունները։
Թեպետ ապահովագրական ոլորտն ամենադանդաղ թվայնացվող ոլորտներից է, որովհետև ավանդաբար մարդիկ սիրում են ապահովագրական պայմանագիր կնքել դեմ առ դեմ, բայց վերջին տարիներին մեր երկրում ևս մեծ տարածում է գտնում օնլայն ապահովագրությունը։ Ընկերություններն աստիճանաբար իրենց ծառայությունները տեղափոխում են թվային հարթակ՝ օգնելով հաճախորդներին խնայել ամենակարևորը՝ ժամանակ։

Несмотря на то, что всего несколько десятилетий назад общество с предвзятостью и подозрительностью относилось к страховому делу, оно за короткий период стало довольно жизнеспособной отраслью, и сегодня сложно представить нашу жизнь без страхования. Упоминания об идее страхования в целом можно найти даже в Ветхом Завете.
А когда и как в новой стране, независимой Армении утвердилась сфера страхования?
В годы Советского союза действовала государственная система страхования. После распада Советского союза была разрушена также сформированная десятилетиями система государственного страхования. В 1991-1996 гг. в Армении действовало порядка 80 страховых компаний. Сфера не регулировалась, не контролировалась, а компании стихийно учреждались и ликвидировались. Для становления рынка страхования символичным стал 1996 год. В Министерстве финансов РА было создано структурное подразделение – страховое ведомство.
19-го ноября 1996 г. был принят закон «О страховании», что сыграло ключевую роль для отрасли. В дальнейшем именно в это день в стране стали отмечать День страховщика. 29-го ноября 1996 года было принято постановление правительства «О регулировании деятельности страховых организаций, действующих на территории РА». Так были заложены основы правового поля для демонополизации страхового дела. И именно в 1996 году была учреждена страховая компания «Наири 96», которая уже через несколько месяцев, с 1997 года, начала осуществлять страховую деятельность (в 2008 году компания «Наири 96» была переименована в «Наири Иншуранс»).
Для сферы поворотным моментом стал 2011 год, когда было внедрено обязательное страхование автогражданской ответственности (ОСАГО). Центральный банк РА учредил «Бюро автостраховщиков Армении», которое было призвано не только способствовать развитию и восстановлению системы, но и разрешению различных смежных вопросов.
По данным 2000 года, в стране осуществляли деятельность 25 лицензированных страховых компаний, однако их число с годами сокращалось. На данный момент в Армении действуют 7 страховых компаний: «Армения Иншуранс», «Эфес», «Инго Армения», «Лига Иншуранс», «Наири Иншуранс», «Рего Иншуранс» и «Сил Иншуранс».
В Армении самыми распространенными видами страхования являются: страхование автомобиля, страхование путешествия, страхование здоровья или медицинское страхование, страхование имущества, а также страхование финансов и ответственности.
Страхования жизни, имеющего большую популярность в западном мире, пока нет в Армении. Люди по недоразумению часто путают его с медицинским страхованием или страхованием путешествия.
Хотя сфера страхования медленнее все подвергается цифровой трансформации, так как люди традиционно привыкли заключать договор лично и в письменной форме, в последние годы в нашей стране большое распространение получило страхование онлайн. Компании постепенно переносят свои услуги на цифровую площадку, помогая клиентам экономить самое ценное – время.